Na jakiej podstawie zarządza się wysokość alimentów?

Rozwód to bardzo trudna sytuacja dla całej rodziny. Cierpią na nim nie tylko małżonkowie, ale również dzieci. Pomimo, że potomek musi zostać przy jednym z rodziców, to odpowiedzialnością za jego wychowanie obciążone są zawsze obie strony. Dziecko ma prawo do alimentów, czyli świadczeń, które pomagają w pokryciu kosztów związanych z dorastaniem i wychowaniem. Co wpływa na wysokość zarządzonych alimentów? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu. Zapraszamy!

Informacje ogólne

Pamiętajmy, że alimenty nie są karą dla żadnego z rodziców. Są one świadczeniem mającym na celu zabezpieczenie bytu dziecka. To, że dwójce dorosłych ludzi nie udało się wieść wspólnie normalnego i szczęśliwego życia nie może oznaczać, że dziecko poniesie w związku z tym jakiekolwiek konsekwencje. Podczas zasądzania wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę dwa główne czynniki. Są to usprawiedliwione potrzeby nieletniego oraz możliwości finansowe zobowiązanego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sąd poza wyżej wymienionymi czynnikami weźmie pod uwagę również kwestie niepoliczalne, czyli takie, które świadczą o zaangażowaniu stron w wychowanie dziecka. Sąd jest instancją obiektywną i wszystkie swoje postanowienia opiera wyłącznie na udokumentowanych faktach. Bardzo często zdarza się więc, że życzenia stron, co do wysokości alimentów, różnią się znacznie od kwoty zasądzonej przez sędziego.

Jakie czynniki bierze pod uwagę sąd?

Należy zdawać sobie sprawę, że nadrzędnym zadaniem sądu, w przypadku spraw alimentacyjnych, jest zabezpieczenie bytu małoletniego. Oczywiście w tym przypadku chodzi wyłącznie o potrzeby usprawiedliwione, dlatego rodzic, na którego zostanie nałożony obowiązek alimentacyjny, nie musi się martwić, że o wysokości zasądzonej kwoty decydować będą dziecięce fanaberie. Potrzeby, które sąd weźmie pod uwagę związane są przede wszystkim z: ubraniem, wyżywieniem, mieszkaniem, zdrowiem, edukacją, wypoczynkiem oraz rozwijaniem zainteresowań. Sąd uwzględnia również: wiek, potrzeby fizyczne i duchowe oraz uzdolnienia małoletniego. Nie zapominajmy również że na wysokość alimentów wpływa również zdolność finansowa osoby, na którą będzie nałożony obowiązek alimentacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *